Dodany: 2018-01-23 09:27:58
 

Tradycja pogańska czy chrześcijańska?

Tradycja wróżenia sobie w andrzejki sięga czasów przed chrześcijaństwem. Kiedyś powszechna była wiara, że w nocy z 29 na 30 listopada, w przeddzień świętego Andrzeja, granica pomiędzy światem materialnym a światem duchów robi się niezwykle cienka, jak w letnią równonoc, nic Kupały.

Tradycja była tak mocno zakorzeniona, że ​​nawet kościół i cerkiew prawosławna nie walczyła z nią a wręcz połączyła aspekty religijne z tradycyjnymi wierzeniami. Na przykład post w ciągu dnia i żarliwe modlitwy do świętego Andrzeja musiały zagwarantować, że panna będzie śniła o swojej przyszłości w nocy. Miął jej się przyśnić przyszły mąż w całej okazałości. Chociaż współczesne i andrzejki szczecin nie są identyczne z tradycyjnymi obrzędami dla panien, wiele osób wciąż wlewa wosk przez dziurkę od klucza i próbuje odczytać przyszłość z woskowych misternych form. Dzisiejsze andrzejki to zwykle kolejna okazja do dobrej zabawy: organizowane są tańce, dyskoteki i imprezy, w których nikt nie pamięta o przepowiadaniu przyszłości.

Z jednej strony szkoda długiej tradycji wróżb, ale z drugiej strony, w czasach Facebooka i Tindera nikt nie musi brudzić się woskiem, aby znaleźć imię partnera. Andrzejki Szczecin to kolejna okazja do spotkania i bycia razem..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Tradycja pogańska czy chrześcijańska?
Nick: