Dodany: 2018-01-23 09:26:55
 

Przyszły mąż

Tradycja wróżb andrzejkowych sięga czasów pogańskich. Niegdyś wierzono, że w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja, granica między światem materialnym a duchowym robi się niezwykle cienka, tak jak w noc świętojańską.

Tradycja była tak silna, że nawet ortodoksyjny kościół katolicki nie walczył z nią, a włączył się do tradycji wróżenia. Na przykład całodniowy post i modlitwy do św. Andrzeja miały zagwarantować pannie, że w nocy przyśni się jej jej przyszły wybranek. Chociaż współczesne andrzejki szczecin to już nie to samo co tradycyjne wróżby matrymonialne dla panien, jednak jeszcze dużo osób tego wieczoru leje wosk przez dziurkę od klucza i stara się odczytać przyszłość ze skomplikowanych, zastygłych w wosku kształtów. Obecne andrzejki to zazwyczaj po prostu kolejna okazja do zabawy – organizowane są bale, dyskoteki i rauty, na których nikt już nie pamięta o wróżeniu.

Z jednej strony szkoda, że ginie wielowiekowa tradycja, ale z drugiej strony w czasach Facebooka i Tindera nikt już nie musi sobie wróżyć z wosku, by poznać imię przyszłego męża. Andrzejki Szczecin to po prostu kolejna okazja by się spotkać i pobyć razem..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Przyszły mąż
Nick: