Dodany: 2018-01-23 09:25:57
 

Pretekst do świętowania

Wróżby na św. Andrzeja są ważnym elementem polskiego folkloru i tradycji. Dziś andrzejki szczecin są tylko pretekstem do dobrej zabawy i wspólnego spędzania czasu, ale warto pamiętać, że jeszcze niedawno były bardzo ważnym elementem polskiej kultury.

Młode kobiety tutaj nie miały kiedyś żadnego wpływu na wybór przyszłego męża - małżeństwa były ułożone, nawet na wsi. To rodzice decydowali, czy partia była dobra czy nie. Mężatki miały dodatkowo wyższy status społeczny niż panny. Właśnie dlatego dziewczyny chciały szybkiego małżeństwa. Wróżbiarstwo powinno ujawnić tajemnicę, którą miała przynieść przyszłość. Szybkie i namiętne modlitwy zanoszone przez cały dzień do świętego Andrzeja połączone ze ścisłym postem miały pozwolić przyszłej dziewczynie śnić o jej przyszłości z wymarzonym partnerem. Dziewczęta w Andrzejki wycinały też wiśniowe gałęzie - jeśli gałąź kwitła na Boże Narodzenie, młoda dama mogła liczyć na nadchodzące wesele.

Niezwykle popularne było lanie wosku i czytanie przyszłości ze złożonych kształtów. Dziś w całej Polsce są setki andrzejkowych zabaw, ale andrzejki Szczecin straciły jednak swój magiczny urok. Na szczęście obecnie młoda dama może wybrać sobie mężczyznę i nie musi polegać na zaklęciu.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Pretekst do świętowania
Nick: