Dodany: 2018-01-23 09:24:25
 

Tradycja i folklor

Andrzejkowe wróżby to ważny element polskiej tradycji i folkloru. Chociaż dziś andrzejki szczecin to tylko pretekst do zabawy i świętowania, onegdaj był to bardzo ważny element kultur.

Młode panny na wydaniu nie miały realnego wpływu na wybór przyszłego męża – małżeństwa były aranżowane nawet w środowiskach wiejskich a o tym , czy partia była dobra czy nie, decydowała starszyzna, Dodatkowo, kobieta niezamężna miała niższy status społeczny od mężatki, dlatego tez młodym dziewczynom zależało na szybkim zamążpójściu. Andrzejkowe wróżby miały uchylić rąbka tajemnicy, jaką niosła ze sobą przyszłość. Całodniowy post i żarliwe modlitwy do św. Andrzeja miały sprawić, że w nocy przyśni się dziewczynie jej przyszły maż. W Andrzejki dziewczęta obcinały też gałęzie wiśni – jeśli gałązka zakwitła w Boże Narodzenie, panna mogła liczyć na rychły ślub. Popularne w całym kraju było lanie wosku i odczytywanie przyszłości z jego skomplikowanych kształtów.

W całej Polsce do dziś istnieją setki odmian andrzejkowych wróżb, ale dziś andrzejki Szczecin straciły swój magiczny urok. Na szczęście panny mogą same wybierać sobie mężów i nie muszą już nigdy polegać na ulotnych wróżbach.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Tradycja i folklor
Nick: