Dodany: 2018-01-23 09:17:45
 

Polska tradycja nakazuje, by w nocy z 29 na 30 listopada, w imieniny Andrzeja przeprowadzić wieczór wróżb. andrzejki szczecin to tradycja sięgająca jeszcze czasów pogańskich. To właśnie tej nocy niegdyś niezamężne panny lały wosk i przeprowadzały dziesiątki innych wróżb tylko w jednym celu – matrymonialnym.

Andrzejkowe wróżby miały na celu przepowiedzenie, która panna wyjdzie za mąż, jakie imię będzie nosił wybranek i czy w życiu spotka ją szczęście. Ta niewinna zabawa była szczególnie ważna w czasach aranżowanych małżeństw, kiedy młode kobiety nie miały realnego wpływu na wybór partnera. Wróżby i andrzejkowe zabawy pozwalały oswoić strach przed niepewną przyszłością i były chwila beztroskiej zabawy. Nawet ortodoksyjny kościół katolicki nigdy nie walczył z tym starym, pogańskim zwyczajem.

Dziś andrzejki Szczecin straciły swoją magiczną moc. Zazwyczaj imprezy andrzejkowe to po prostu kolejna okazja do zabawy i świętowania. Trochę szkoda, że zanika tak piękny element folkloru, ale z drugiej strony – cieszmy się, ze partnera możemy wybrać sobie sami..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Wróżby na Andrzejki
Nick: